Bramborák s kysaným zelím a uzeným masem

 

Tenhle recept vlastně vznikl na objednávku a matně si vzpomínám, že se něco podobného u nás také dělávalo. Ale jak? Recept, ten mi v hlavě neuvízl. Tak si s tím budeme muset poradit. A nemůže to být komplikované, je to prostě bramborák s uzeným a zelím navíc. Brnkačka, dá se říct. A také tak trochu rekonstrukce a dost improvizace. Základ je bramborák, to se dá uhrát.

bramboráčky 01 P1080897

.

Potřebujete:

4 brambory

5 stroužků česneku

2 lžičky majoránky

1 lžička pepře

sůl (podle chuti)

2 vejce

150 ml mléka

2 a 1/2 lžíce hladké mouky

250 g uzeného masa (já měl k dispozici krkovičku)

150 až 200 g kysaného zelí (případně ho překrájíme)

sádlo

olej

Jak na to:

Brambory nastrouháme, necháme chvíli stát a pak odlijeme přebytečnou vodu. Přidáme mléko, vejce, majoránku, pepř a sůl. Promícháme a přidáme mouku. Opět promícháme.

Na troše sádla osmahneme opravdu nadrobno nakrájené uzené maso. Přidáme kysané zelí a chvíli podusíme. Já chvíli beru tak od pěti minut, tady jsem nechal deset.

A pečeme. Decentně. Takže pomalu, žádná divočina. Doporučuju lívanečník, uděláte hned čtyři placky, s mou maličkou pánví je to skoro odvážná akce. Prostě jste pomalejší… Ale můžete péct i na větší pánvi – pak si můžete trhat sousta. Jak chcete.

Pokud chcete připravit bramboráky pro dva, stačí vám tak jedna velká a jedna menší brambora a jedno vejce. Ostatní ingredience uberte úměrně. Jinak strávíte u plotny půl života a druhou půlku budete jíst bramboráky. No, dělám si srandu. Třeba na menší oslavu se hodí udělat tyhle placky, hosty potěší, že mají něco jiného než klasické jednohubky. Ale to už je na vás.


KROK SUN KROK

bramboráčky 02 P1080877Nakrájené uzené, kysané zelí a nastrouhané brambory. To je začátek.

bramboráčky uzené P1080878

Uzené orestujeme na troše sádla.

bramboráčky 06 P1080880

Přidáme zelí (můžete ho pokrájet i na menší kousky). Společně podusíme.

bramboráčky 05 P1080881Do nastrouhaných brambor přidáme mléko, vejce, majoránku, kmín a osolíme.

bramboráčky 04 P1080885

Do směsi brambor přidáme dušené zelí a uzené maso…

bramboráčky 04 P1080889

Pečeme na pánvičce s trochou oleje. Tahle má průměr 12 cm, postačující. Můžeme také požít lívanečník, placky bude přirozeně menší, nebo pánev  máme placku jako hrom.

bramboráčky 03 P1080890

Placku obrátíme, když jsou patrné okraje už opečené. Při pečení je dobré pánvičku několikrát trhnout, aby se placka nepřilepila a zůstala volná. Otáčení je trochu peklo, ale  zkuste to. Teplotu udržujte střední, aby se placky pekly, ale nepálily. Při dávání směsi do pánvičky trochu nasviníte, otáčení placky se také neobejde bez nějakých těch méně estetických záležitostí na plotně. Až vychladne, prostě ji zase pěkně vyčistím…

bramboráčky kopa P1080913

Finále!

 

 

Pikantní kuřecí kebab, který prostě nemá chybu

 

Kousky masa a zeleniny na špejli. Skoro známá klasika. Tentokrát si zahrajeme na blízkovýchodní kuchyni, kebab nebo také kebap je z arabštiny a dělá se různých mas, přičemž vepřové Arabové vyloučili ze svého jídelníčku, ale to si dělají škodu. Neřeším jejich problém, když si kebab tentokrát uděláme z kuřecího masa. A můžete tomu říkat třeba i špíz, jako se jídlu na špejli říká v Německu, ražniči jako v Srbsku nebo šašlik jako v Gruzii, Rusku, Arménii, Ázerbajdžánu, Uzbekistánu a na Ukrajině, původně šašlik znali Tatarové. Ale dost úvah. A řecký gyros je jenom příbuzný kebabu. V kebabu prý nikdy vepřové, v gyrosu ano. Ale je to na nás a naší chuti. V každé zemi mají své recepty, zkusme tenhle.

kebab 01 P1080847

.

Potřebujete:

5 stroužků česneku, hrubě nasekaného

kousek čerstvého zázvoru, hrubě nasekaného; kousek je tak 1 až 3 cm

1 pomeranč (pro šťávu a trochu kůry, jenom by ta kůra neměla být chemicky ošetřená)

3 jarní cibulky, zase nasekané nahrubo

2 lžíce medu

1 lžíci sojové omáčky

2 lžíce rostlinného oleje

2 kuřecí prsní řízky bez kůže a kosti, nakrájené na kostky

žampiony

cherry rajčátka

1 červenou papriku, zbavenou semínek a nakrájenou na kousky

sůl

 

Jak na to:

Rozmixujeme česnek, zázvor, jarní cibulky do pasty. Přidáme med, šťávu z pomeranče, sojovou omáčku a olej, vše znovu rozmixujeme. Můžete přidat i pomerančovou kůru, nasekanou, aby se lépe mixovala. Jenom musím dodat, jak se to píše všude, že by neměla být chemicky ošetřená. Protože si takové bio pomeranče nepěstuju, riskuju. Pomeranč opláchnu a kůru používám. Tolik, aby mě to ohrozilo zase kůry nepoužívám. Takže je to na vaše vlastní triko! Ale buďte v klidu, kůru můžete koupit i sušenou (doufám, že není ošetřená) a nebo ji úplně vynechat.

Marinádu přelijeme na kostky masa (to můžeme před nakládáním mírně osolit, pokud opravdu trváte na soli v jídle, ale pamatujte, že sojová omáčka také umí své) a necháme marinovat alespoň hodinu, lepší je nechat v chladu přes noc. Maso se mnohem víc provoní.

Než budeme chystat kebab, přidáme k marinovanému masu žampiony, tak na půl hodinky, aby získaly také tu chuť z marinády.

A můžeme napichovat. Na dřevěné špejle napíchneme kuřecí maso, cherry rajče, žampion a kousek papriky. Opékáme na grilovací pánvi z každé strany tak baj voko 7 až 8 minut. Fígl je v tom, že při pečení kebab otáčíme rovnoměrně a také rovnoměrně čas od času poléváme marinádou dokud není kebab rovnoměrně opečen.

Teď už jenom servírovat.

Posypeme kebaby nasekanou jarní cibulkou

Jíme rukama, jako přílohu můžete podávat opečený toastový chléb. Nebo chleba arabský (dá se normálně koupit v supermarketu) a pokud chcete, tak můžete jako přílohu zvolit rýži. To už bych přece jen doporučoval příbor.

A můžete si nabídnout i nějakou dobrou omáčku, třeba i tzatziky.

Hotovo.

Dobrou chuť.


KROK SUN KROK

kebab 04 příprava P1080819

Marinované maso, ke kterému jsme ještě na půl hodiny přidali rozpůlené žampiony, navlékáme na špejli. Střídačka: maso, žampion, červená paprika, cherry rajče a jedeme znova tu samou řadu.

kebab 05 začíná na pánvi P1080817

Teď už dáme na rozpálenou pánev. Vždycky (až na výjimky) přidávám na grilovací pánev trochu oleje.

kebab 03 na pánvi P1080822 kopie

Grilovací pánev má na dně žebra, mezi nimi je trocha oleje, všechno funguje skvěle. Jenom je dobré věci hlídat.

kebab 02 přelitý P1080828

Při pečení kebab rovnoměrně otáčíme a také ho tu a tam přelijeme zbylou marinádou.

kebab s chlebem P1080853

Před servírováním posypeme kebab nasekanou jarní cibulkou. Podáváme s arabským chlebem, třeba.

arabský chléb P1080873


 Takže arabský chléb, nebo také pita. Dá se koupit, dá se také upéct doma, pokud to máte třeba do Billy daleko. Mám chuť do toho jít a pitu zkusit domácí.


 

Zase to říkám: Jestli se bojíte, že maso kuřecích prsíček je moc suché, můžete to ho naložit alespoň na hodinu (noc je lepší) do podmáslí nebo naložit do obyčejného jogurtu. V případě, že maso marinujete, tak to vlastně ani není tak nutné.

Tzatziky, česká vzpomínka na Řecko

 

Řekové tuhle omáčku milují. A není divu! Jsem také její fanda. Je rychlá, jednoduchá, chutná, skvělá. A hodí se vlastně skoro ke všemu, kde je maso.

 

 

.

Potřebujete:

300 g salátové okurky

kelímek řeckého jogurtu (350 g)

1 lžičku citronové šťávy

1 lžíci olivového oleje

 

Jak na to:

Okurku oloupeme a nakrájíme nebo nastouháme na jemno. Přidáme jogurt a olej. Promícháme. Osolíme a opepříme, podle chuti.

Přidáme nasekanou pažitku a také nasekaný kopr. A vše pořádně promícháme.

Necháme alespoň hodinu vychladit.

Hotovo.

Dobrou chuť.

 

Tzatziky můžete servírovat třeba s kebabem.

Ředkvičkový salát s okurkou, tak snadný, že už to snadněji snad asi nejde

 

 

Můj oblíbený okurkový salát se solí, pepřem, cukrem a octem má konkurenta, který je sice jenom o trochu složitější, ale stokrát efektnější. A jestli chcete superrychlou večeři, pak je ředkvičkový salát značka Ideál. Vypadá jako večeře (a ne jenom jako salát, což prosím neberte vůči zmiňovanému okurkovému jako urážku), chutný jako večeře, jo, lehká večeře snad i pro vegetariány. A je opravdu snadný, jde to ráz na ráz. Zkuste a uvidíte.

ředkvičkový salát_1_IMG_6229

.

Potřebujete:

salátovou okurku

svazek ředkviček (těch bývá tak kolem deseti)

stonek řapíkatého celeru

velkou červenou cibuli

citron (3 lžičky citronové šťávy)

listovou petržel

řepkový olej (6 lžiček)

 

Jak na to:

Okurku rozkojíme podélně na čtvrtiny a pak nakrájíme napříč asi na centimetrové kousky. Ředkvičky rozčtvrtíme, celerový stonek nakrájíme na centimetrové kousky a červenou cibuli na tenká kolečka – pokud se vám cibule vzpírá, překrojte ji podélně a pak zase napříč nakrájejte tenké půlměsíčky. Listovou petrželku nasekáme a vymačkáme si citronovou šťávu, té budeme potřebovat asi tři lžičky.

Citronovou šťávu smícháme s řepkovým olejem. Nakrájenou zeleninu promícháme dohromady v misce, přidáme i petržel a znovu jemně promícháme. A pak zalijeme zálivkou z citronové šťávy a oleje.

A můžeme hned podávat.

Pokud někomu chybí v receptu sůl a pepř, není problém salát dochutit. Ale obejdeme se i bez nich.

A komu nevhovuje, že salát není vychlazený, není problém ho na nějaký čas šoupnout k ledu – ale decentně prosí, žádné mražení, jen hodinka v chladničce by stačila.

Hotovo.

Dobrou chuť.

ředkvičkový salát_2_IMG_6221