Kuřecí vývar už na těchto stránkách zavoněl. Chce to trochu času, trochu trpělivosti, ale pak veškeré recepty, které s vývarem podniknete prostě stojí za to. Ve většině bujónů v kostce najdete glutaman sodný, případně další látky zvýrazňující chuť. A dělá se všechno pro to, aby byl vývar čirý. Jenomže to se doma můžete stavět na hlavu, stejný neuděláte. Jenomže je o moc chutnější. Bez soli, bez přidaných záležitostí, které prosadil průmysl. Tak si v klidu udělejte nečirý vývar, pochutnáte si mnohem víc!
Kuřecí vývar II. | Vždycky se hodí
Potřebujete: |
- 500 g celeru
- 250 g petržele
- 250 g mrkve
- 1 kuřecí skelet
- 2 kuřecí křídla
- 8 kuliček pepře
- 4 kuličky nového koření
- 2 bobkové listy
- 5 l vody
Jednotky:
Jak na to:
- Celer, mrkev i petržel nakrájíme na kostičky. Cibuli oloupeme, ale necháme vcelku. Skelet i křídla dobře propláchneme. Vše dáme i s kořením do velkého hrnce s vodou a přivedeme k varu.
- Jakmile se vývar začne vařit, stáhneme teplotu, aby voda jemně probublávala. Tomu se říká, že vývar táhneme. Čas od času sebereme z hladiny pěnu, která se vytvořila. Asi po hodině všechno opatrně promícháme a necháme dál mírně vařit.
- Po 4 hodinách odstavíme a necháme v klidu vychladnout. Pak všechny suroviny vyjmeme z hrnce, ty už nebudeme potřebovat. Po tak dlouhé době vaření předaly všechnu chuť do vývaru, takže je vyhodíme. I skelet a křídla. Pokud je vám masa líto, ochutnejte. Zjistíte, že si na něm dál už nepochutnáte. Ale nelitujte, všechno chutné zůstalo ve vývaru!
- Teď už jenom přecedíme do sklenic. Někdo doporučí jemné pláténko, tentokrát jsem nasadil "jenom" superjemné sítko. Faktem je, že touto cestou se ve vývaru uchová i tuk, ale to není na škodu. Vývar nebude čirý, ale to vám potvrdí i machři, že to není na škodu.