Už tu máme zelí s medem, or s přidanou bramborou. Teď ještě ke druhému přilijeme červené víno.
Need: |
- 500 g pickled red cabbage
- 1 spoon sádla
- 1 cibuli
- 1 potato
- 150 ml červeného vína
- 16 g cukru
- kmín
- salt
- ocet kvasný
- pár kapek apple cider vinegar
- Rozpálíme sádlo a na něm osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli.
- Přidáme zelí.
- caraway seeds.
- Osolíme.
- Toss. Přilijeme červené víno. So 100 ml.
- Zakryjeme a dusíme asi 25 minutes.
- Přidáme cukr.
- Pak přidáme nastrouhanou bramboru, která zelí zahustí. mix well.
- Přidáme trochu kvasného octa...
- ...a ještě trochu jablečného octa.
- Přidáme ještě červené víno. So 50 ml.
- Zakryjeme a ještě chvíli podusíme. Konzistenci můžeme případně doladit přidáním trochy vody a dodusíme.
- served.
Okurkový salát | So ordinary, ale proč ne?
Klasika, které kolegyně říkají polévka, když si ji připravuji v redakci v parném létě. Dělávám ho i doma, když je chuť. Nějak mi ještě nejde pod fousy strouhaná okurka, ale třeba ji také vezmu na milost. Pamatuji si totiž právě takový salát ze školní jídelny. No, dalo se to také jíst. Každý máme své vzpomínky. A doma jsme dělali ty průsvitné plátky zalité octovou zálivkou. Tuhle tradici jen tak nezahodím. Ale také tu máme pikantnější verzi. Či dokonce variantu s bílou cibulí a česnekem. Or jen s bílou cibulí. Or s chilli. Či swhite beans and tomatoes. Proč ne? Okurka je moje oblíbená…
„Pokud začnu okurkový salát hledat ve svých dávných a ještě dávnějších vzpomínkách, najdu jenom jeden stále se opakující recept,“ říká Florentýna, která se receptům a vaření věnuje s vášní. Mám ji rád, občas najdu i radu, třebaže nejsem její dcera, pro kterou recepty píše. „Vypadal takto: okurka nastrouhaná na průsvitně tenké plátky, obdařená velkým množstvím zálivky z vody, octa, moučkového cukru a špetky mletého pepře. Tenhle folklór závodního stravování vůbec nechutná špatně, nebojte se, že bych ho tu chtěla hanit.“ Ale přece jen tu jistý osten cítím. To kvůli moučkovému cukru asi. Možná jen zdání. Každý máme na okurkový salát své vzpomínky. Někoho odradily, mně to nebrání si dál krouhat průsvitné plátky... |
- Připravíme si všechny ingredience.
- Smícháme cukr, salt, pepř s vodou a přidáme ocet. Přidávejte po částech, a ochutnávejte, aby byla zálivka podle vašeho gusta. Když to moc ohulíte, zkřiví se vám ústa. Takže decentně a s mírou.
- A stačí už jen podávat...
Tomato salad | Rychlá akce
Somehow I had the need to add something good to roast smoked ocáskům. Then it occurred to me, that turn sand the salads. And because I'm due a photo roasted smoked tails went for the tomato, I took them more.
Need: |
1
red onion
3
rajčata
1 spoon
mořské soli
2 lžičky
cukru
1 spoon
apple cider vinegar
1 spoon
citronové šťávy
1 spoon
řepkového oleje
Units:
-
Red onions, cut into half-moons. Tomatoes přepůlíme longitudinally and then cut transversely into slices.
-
Mix lemon juice, cukr, salt and vinegar. Toss. add oil.
-
Pour tomatoes with onion vinaigrette. We'll cool down for a while.
-
served.
Vejmrda po staročesku | Slovo, které nejde přeložit | Čili jablkový křen
Už jsem tady, tedy spíše na topreceptech, rozvlnil vody receptem na falešnou ovarovou polévku, so we go by tradition even further and make a false revelries. Což zaskočí ty, who like my vegetable recipes. Tak si vážení držte čepice, pojedeme.
I have this treat to okouknul and compiled according to the number of available recipes. The pork knee with cumin was great.
Vejmrda je česká verze čatni, tedy podobná konzistencí, aby nebyla mýlka. To jenom tak pro přirovnání, neberte mě prosím za slovo. Je to příloha, která se hodí k uzenému masu, pečenému nebo vařenému kolenu, ovaru a tak. A dokonce i k rybě! Chytří napovídají definicí, že jde o "tradiční staročeský pokrm z nastrouhaného jablka, křenu, zakápnutý trochou citronu a octa". Kluci v akci vaří ovar s jablkovým křenem tak, that "křen s jablkem nastrouháme, zastříkneme vínem (mají i možnost přidat místo vína vinný ocet), přidáme pár lžic vývaru, dochutíme špetkou soli a cukru. Mrkněte do tipů, variant je ještě víc. A konzistenci si určete sami. Podle struhadla, na kterém nadrbete křen. Jemnější struhadlo vejmrdu udělá kompaktnější, hrubší pak c elou věc posune k formě ochuceného křenu. No, víte, jak to myslím. |
Need: |
- 4 lžíce křenu nastrouhaného
- 3 jablka grate
- 10 g cukru
- 2 špetky soli
- 2 lžíce apple cider vinegar
- 120 ml beef broth
- Křen nastrouháme, jablka oloupeme a nastrouháme. Přidáme cukr, salt, ocet a vychladlý vývar. Zakryjeme a necháme odpočinut. Klidně si vejmrdu připravte den předem, potřebuje čas, aby se chutě pěkně propojily.
- Podáváme k ovarovému kolenu.
- Zbylo? Does not matter, stačí dát do sklenice a v chladu vydrží i měsíc.
Český rozhlas vypustil do světa recept podle Mirky Kuntzmannové, který říká:
Suroviny na vejmrdu:
½ hrnku čerstvého nastrouhaného křenu
½ hrnku vývaru z vepřového kolena
1 oloupané najemno nastrouhané jablko
1 lžíce octa
1 lžíce cukru
salt
Příprava vejmrdy:
V porcelánové nebo skleněné misce smícháme všechny uvedené suroviny a necháme vychladit.
A příloha OnaDnes má zajímavý recept na kapra s vejmrdou. A na vejmrdu doporučuje:
1 jablko
2 menší křeny
1 lžíci octa
1 lžíci cukru
Postupujeme tak, že oloupeme křen a jablko zbavíme jádřince. Oboje nahrubo nastrouháme. Osolíme, přidáme lžíci cukru a lžíci octa. Mix thoroughly and let stand for several hours.
*
Na topreceptech mi k receptu připsala Dajda komentář: „Tak to je ono, pokrm, který si pamatuju z mládí, dělávala ho moje babička. Vývar myslím byl vepřový, z toho kolene, ale bez tuku. U nás se dávalo více tekutiny a jedlo se teplé jako omáčka, Byla to lahoda.“ Tak to stojí určitě za vyzkoušení.